Walczenie z zanieczyszczeniem powietrza

Walczenie z zanieczyszczeniem powietrza

Parę dni temu był Dzień Czystego Powietrza.Z tego powodu wskazane jest aby nabrać nieco refleksji odnoszących się do ogromnego problemu, który pojawia się na obszarze całego kraju. Mowa tu bez wątpienia o smogu, który może okazać się dla wielu ludzi naprawdę bardzo niebezpieczny. Nagromadzone toksyny, które wdychamy niemalże każdego jednego dnia, niewątpliwie mają do czynienia z nieustannym rozpowszechnianiem się wszechobecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już prawie rok. Z pewnością warto cyklicznie objaśniać czym jest degradacja powietrza bądź też jakimi sposobami można z takim problemem walczyć.

Raptem w kilku telewizyjnych programach, z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza został poruszony ten właśnie temat. Należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że aktualnie w naszym kraju zaczął się sezon grzewczy, a razem z nim powrócił również problem ze smogiem. Jedną z dobrych opcji na zabezpieczanie się przeciwko zatruciu powietrza jest sprawne oraz ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego wspomniał dodatkowo, że większość smogu w Polsce produkujemy my sami w naszych domach. Uznał, że jeśli nie zlikwidujemy kotłów zanieczyszczających nam środowisko, nie rozwiążemy tego kłopotu.

Dodatkowo, w walkę z zanieczyszczonym środowiskiem włączył się również Zespołów Elektrociepłowni PAK. Produkowana przez wymienioną spółkę energia, za mniej więcej dziesięć lat będzie zeroemisyjna, jak orzekł Prezes spółki, Piotr Woźny. Miejmy na uwadzę także to, że problem ze smogiem a także z COVID możemy ze sobą naturalnie połączyć. Epidemia COVID najpierw dała o sobie znać w terenach o niebywale wysokim zanieczyszczeniu powietrza, czyli w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.

Jeżeli chodzi o smog bezspornie należałoby też wiedzieć, co zasadniczo jest kluczową przyczyną. Mianowicie jest to tak zwana niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu co niemiara niekorzystnych substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Wiedza dotycząca tych wspomnianych właściwości jest niebywale istotna, głównie ze względu na nasze zdrowie oraz otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.